Kamery telewizji przemysłowej do monitoringu

Bez wątpienia kamery są najważniejszym elementem z wszystkich składników telewizji przemysłowej, to one pozwalają na rejestrację obrazu, który później może zostać poddany całej gamie czynności związanych z zapisem, podglądem oraz dodatkowymi manipulacjami na dostarczonym z kamer materiale audio-wizualnym. Współcześnie kamery stosowane w monitoringu przemysłowym posiadają coraz więcej zaawansowanych funkcji, które pozwalają na zapis obrazu coraz wyższej jakości oraz na zdefiniowanie ustawień związanych z trybem zapisu oraz wykrywaniem zdarzeń charakterystycznych. Ponadto kamery wyposażone są w możliwości prowadzenia nieprzerwanej obserwacji w dzień i w  nocy, sprawdźmy zatem jakie typy kamer oraz jakie własności są godne uwagi.

Kamery przemysłowe

Najpopularniejsza grupa kamer obecnych na rynku systemów zabezpieczeń, występują w kilku podstawowych wariantach:

=> kamery kolorowe do wewnątrz

Jest to grupa kamer telewizji przemysłowej, najczęściej stosowanych w profesjonalnych zastosowaniach ze względu na stabilność działania oraz rozpowszechnienie na rynku zabezpieczeń. Kamery typu analogowego wyposażone są w przetwornik CCD, który minimalnie powinien posiadać 500 linii TVL, do poprawnego odwzorowania kolorów na zarejestrowanym obrazie. W grupie prezentowanych kamer przemysłowych, zastosowano obiekty mocowany w systemie CS, który umożliwia łatwe dobranie pola widzenia kamery do własnych potrzeb. Do tego standardem jest aby obiektyw posiadał system autoregulacji AutoIRIS, zapewni on stabilność rejestracji obrazu nawet w bardzo zmiennych warunkach oświetlenia. Przykład takiej kamery to kamera przemysłowa KPC131ZCP.

=> kamery kolorowe w obudowie na zewnątrz

Kamery, które planujemy umieścić na zewnątrz budynków wystawione na czynniki atmosferyczne, powinny być umieszczone w odpowiedniej obudowie do kamer przemysłowych, które chronią przed wpływem wilgoci, temperatury oraz w przypadku kamer wandaloodpornych od zniszczenia mechanicznego.

=> kamery kopułkowe

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów kamer stosowanych w większości firm i sklepów małych i średniej wielkości. Są to kamery zabezpieczone sferyczną kopułką, która chroni  od zniszczenia lub uszkodzenia, a w przypadku kamer przeznaczonych do stosowania na zewnątrz od wpływu wilgoci i warunków atmosferycznych. Zastosowanie znajdują również kamery kopułkowe wandaloodporne.

=> kamery obrotowe

Typ kamer zewnętrznych, zamkniętych obudowach w kształcie sferycznym, zapewniają dobrą szybkość sterowania polem i zbliżeniem widzenia kamery. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie odbiorców na monitoring dostosowany do zmieniających się warunków, oraz umożliwiający na zwiększenie kontroli nad zakresem i parametrami rejestrowanego obrazu. Bardzo ciekawą grupą kamer obrotowych są kamery speed-dome. W większości przypadków kamery kopułkowe wyposażone są w analogowe przetworniki CCD 1/3 cala, które rejestrują obraz powyżej rozdzielczości 500 lini telewizyjnych. Kamery te maja szerokie zastosowanie w monitoringu miejsc użyteczności publicznej, w tym miast, ulic oraz dworców i lotnisk.

=> kamery IP

Jest to jeden z nowocześniejszych typów kamer pod względem technologicznym. Kamery IP stworzone zostały z myślą o zastosowaniu w sieciach internetowych oraz teleinformatycznych, dzięki temu oferują wiele zalet w stosunku do kamer przemysłowych opartych na analogowym przetwarzaniu obrazu oraz przesyle sygnału poprzez kabel koncentryczny. Kamery IP są łatwo zarządzalne – bezpośrednio, każda kamera umożliwia połączenie do aplikacji zarządzania parametrami kamery. Ponadto w sieciach TCP/IP przesył danych nie jest ograniczony kierunkowo – przepustowość zależna jest tylko od wydajności przesyłowych, które obecnie sięgają ponad 1000 mbps. Bardzo istotną zaletą kamer IP jest również możliwość dostępu do urządzenia za pośrednictwem dowolnego miejsca w sieci.

=> kamery megapikselowe

Określenie megapikselowe dotyczy rozdzielczości przetwornika obrazu jaki jest stosowany w tego typu kamerach, i dotyczy kamer z przetwornikiem o rozdzielczości powyżej miliona pikseli. Kamery megapikselowe posiadają rozdzielczości zaczynające się do 1,3 Mpix i pozwalają na rejestrację  obrazu w jakości nieporównywalnie wyższej niż w przypadku kamer analogowych.

=> kamery z oświetlaczem podczerwieni

Kamery aby widzieć w warunkach pogorszonego oświetlenia sceny wyposaża się w oświetlacze podczerwieni, są to diodowe reflektory, które pozwalają na to aby kamera widziała zarówno w dzień i w nocy. Niektóre modele kamer są fabrycznie doposażone w diody podczerwieni, w przypadku pozostałych oraz większej ilości terenu stosuje się reflektory (oświetlacze) podczerwieni niezintegrowane.

Jak widać, wybór kamer stosowanych do monitoringu wizyjnego jest bardzo duży i gwarantuje praktycznie każdemu klientowi pełne wsparcie jego potrzeb, nawet najbardziej specyficznych. Zawsze przed zakupem warto zdać się na poradę doświadczonych sprzedawców, którzy na podstawie wymagań klienta są w stanie doradzić jaki typ kamer zastosować do konkretnego scenariusza.

 

Leave a Reply

Powered by WordPress | Semantyczna platforma publikacji ...