Wycena systemu monitoringu

Pytanie często zadawane, które nie posiada jednoznacznej odpowiedzi gdyż czynników jakie kształtują koszt systemu monitoringu wizyjnego składającego się z kamer przemysłowych, rejestratorów cyfrowych oraz dodatkowych akcesoriów, jest ich niezmiernie wiele. Chcąc jednak przybliżyć zasady jakimi rządzi się wycena systemu monitoringu oraz sposób tworzenia oferty na monitoring dla domu lub sklepu możemy wyróżnić kilka wspólnych czynników jakie ostatecznie składają się na cenę.

Ile kosztują kamery do sklepu lub domu?

Aby dokonać wyceny kamer oraz urządzeń niezbędnych do stworzenia systemu monitoringu wizyjnego, musimy znać podstawowe założenia oraz plan rozmieszczenia urządzeń, które to podyktują rodzaj oraz parametry techniczne. Inny koszt stanowią kamery stosowane wewnątrz i inny kamery zewnętrzne. Czynnikiem, który zmienia wycenę jest również to czy kamery mają rejestrować obraz w nocy. Ponadto w przypadku kamer jest ważne czy mają one spełniać rolę monitoringu „pasywnego”, który po prostu prowadzi rejestrację materiału wideo ze wskazanych miejsc, czy dodatkowo pozwala na sterowanie zdalne oraz automatyczne definiowanie ich funkcjonalności, takich jak przykładowo strefy detekcji ruchu.  Wszystkie wymienione maja znaczenie w sensie ostatecznego kosztu, gdyż kamery są bardzo zróżnicowane pod kątem specjalizacji ich funkcjonalności oraz jakości oferowanych rozwiązań.

Sama decyzja o zakupie nowej kamery to poczatek dość długiej drogi. Ilość oferowanych modeli, różnorodność marek, dane techniczne którymi operują producenci itd. – wszystko to niejednego kupującego może przyprawić o zawrót głowy. Zanim więc podejmiesz pochopną decyzję i zdecydujesz się na sprzęt, który poza tym, że ładnie się prezentuje, okaże się kompletną klapą, dowiedz się na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy zakupie kamery cyfrowej.

Podstawowe pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, brzmi: kto będzie najczęściej korzystał z kamery i do czego przede wszystkim będzie ją wykorzystywał? Innego sprzętu powinien szukać amator, który pierwszy raz ma do czynienia z filmowaniem, a innego – doświadczony kamerzysta. Na początku też powinieneś oszacować możliwości swojego portfela, gdyż rozrzut cenowy jest tutaj całkiem pokaźny (np. SAMSUNG VP-D371 vs. SONY HDR FX1).

 

 

Zalety kamer cyfrowych

 

  • łatwość i prostota w obsłudze, funkcjonalność
  • bardzo dobra jakość obrazu
  • nieduże rozmiary, poręczność
  • coraz niższe ceny
  • możliwość współpracy z komputerem, co daje możliwość szybkiej i prostej obróbki nagranego materiału
  • możliwy podgląd nagrania oraz kasowania na bieżąco nieudanych ujęć
  • liczne funkcje dodatkowe (stabilizacja obrazu, możliwość nocnego nagrywania etc.)

 

 

 

Przed zakupem

 

Jest kilka podstawowych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie sprzętu. Chodzi tu przede wszystkim o typ nośnika, rozdzielczość, stabilizację obrazu czy też wszelkie funkcje dodatkowe, jakie ma posiadać Twoja kamera. To one w dużej mierze będą decydować o tym, jak będzie się ona sprawować w praktyce.

 

Najważniejsze parametry techniczne

Typ nośnika (rejestracja)

Typ nośnika to sposób zapisu obrazu, w zależności oczywiście od formatu zapisu, na jaki się zdecydujesz.

Od jakiegoś czasu jednym z najpopularniejszych nośników jest format MiniDV. MiniDV (np. SONY DCR HC47) oraz kompatybilny z nim system DV (system profesjonalny) zapewnia bardzo dobrą jakość zapisu. Jako nośnik wykorzystywane są tutaj miniaturowe kasetki. Mimo iż wielu uważa ten typ nośnika za przestarzały, specjaliści przepowiadają im nadal obiecującą przyszłość. Przede wszystkim ze względu na sporą pojemność kasetek oraz wysoką jakość zapisanego materiału.

Od niedawna równie powszechnie wykorzystywane są kamery z dyskami twardymi (np. JVC GZ MG130). Ich zaletą jest przede wszystkim duża pojemność dysku, jakiej nie mają ani kasetki ani płyty dvd. Pojemność dysku może być różnej wielkości, najczęściej od 30 do 60 gB, co pozwala nawet na nagranie kilkudziesieciu godzin filmu.

Coraz popularniejsze są również kamery, ktore jako nośnik wykorzystują płyty DVD (Panasonic VDR D300). Ich zaletą jest łatwość w odtwarzaniu nagrań (filmik można w każdej chwili obejrzeć na odtwarzaczu czy nagrywarce dvd). Krytycy tego rozwiązania podkreślają, że jakość nagrań w formacie DVD pozostawia ciągle sporo do życzenia (kompresja obrazu).

W nowoczesnych kamerach mamy do wyboru aż dwa lub nawet trzy nośniki, co nie pozostaje jednak bez wpływu na koszt kamery.

Przetwornik obrazu i jego rozdzielczość

Przetwornik to specjalna matryca, układ elektroniczny, który ma za zadanie zmieniać padające światła na prąd elektryczny, którego napięcie jest podstawą do wygenerowania obrazu cyfrowego. Ten światłoczuły element jest tak naprawdę sercem kamery i pełni taką funkcję, jak film w aparacie. Tworzy obraz na matrycy i przerzuca go na kasetę, płytę DVD.

Najpopularniejszym rodzajem przetwornika jest CDD (Charge Coupled Device), drugim w kolejności jest CMOS (Complementary MOS), istnieją też takie konstrukcje jak LBCAST, FOVEON, różne odmiany CCD.

W niektórych modelach mogą znajdować się nawet trzy takie matryce, co znacząco wpływa na polepszenie jakości obrazu. Jako przykład weźmy system trzech przetworników obrazu – 3CCD w kamerze Canon XM2. W tym modelu pryzmaty precyzyjnie rozdzielają swiatło przechodzące przez obiektyw na barwy podstawowe (czerwona, zielona, niebieska). Każda barwa podstawowa jest kierowana na oddzielny przetwornik obrazu. Sygnały elektryczne, otrzymywane z przetworników, są przetwarzane odrębnie, dając w efekcie stabilne i wierne odtworzenie kolorystyki obrazu. Dla amatorskiego kręcenia nie potrzebujesz systemu kilku przetworników, gdyż różnice w jakości obrazu nie są aż tak widoczne dla amatorskiego oka.

Parametrem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę, jest rozdzielczość przetwornika, a więc liczba pikseli, które składają się na matrycę. Zasada jest bardzo prosta: im jest ona wyższa, tym jakość obrazu lepsza (lepsza ostrość, kontrast i bardziej zasycone barwy).

Obecnie rynek szturmowany jest przez kamery, które nagrywają w tzw. wysokiej rozdzielczości (HD) (Panasonic NV-GS60). Technologia HD posługuje się wyłącznie transmisją cyfrową, a sygnał może być nadawany nawet z rozdzielczością 1920×1080 pikseli. Dzięki takiej technologii możemy uzyskać bardzo szczegółowy i wyrazisty obraz. Dodatkową zaletą urządzeń z dużą rozdzielczością może być fakt, że rejestrują one często obraz w formacie panoramicznym (16:9), co dla profesjonalistów i miłośników kina domowego może być nie lada uatrakcyjnieniem sprzętu.

 

Obiektyw

Bardzo ważny element kamery, który decyduje o jakości wykonanych zdjęć. W kamerach stosuje się obiektywy zmiennoogniskowe, czyli tzw. zoomy. Na tzw. „krotność” zoomu warto zwrócić szczególną uwagę. Im zoom jest większy, tym bardziej przybliżyć można filmowany element. Przy wyborze kamery spotkasz się z dwoma rodzajami zoom’ów:

 

  • Zoom optyczny – daje wyrazisty i ostry obraz, ale nie umożliwia osiągnięcia bardzo dużych przybliżeń. Twoja kamera powinna mieć conajmniej 10-krotny zoom optyczny (Panasonic SDR-S 10). Poniżej tej wartości nie ma co schodzić. Ambitniejsi kamerzyści powinni jednak szukać czegoś bardziej zaawansowanego, np. sprzętu z 30-krotnym zoomem (Panasonic VDR D160).

 

  • Zoom cyfrowy – umożliwia wycięcie fragmentu rejestrowanego kadru i cyfrowe powiększenie go. Mimo że obraz stworzony z wykorzystaniem zoomu cyfrowego umożliwia osiągnięcie przybliżeń mierzonych w setkach, charakteryzuje się znacznie gorszą jakością. Warto więc mieć na względzie fakt, że producenci prześcigający się w podawaniu jak największych wartości zoomu cyfrowego, stosują tylko wprawny chwyt marketingowy. Nie jest to bowiem wartość najważniejsza jeżeli chodzi o tego typu sprzęt.

Kolejnym ważnym parametrem jest też ogniskowa obiektywu, a konkretnie tzw. zakres ogniskowych. Pierwsze wartości mówią o tym, jak szeroko można objąć filmowaną scenę, drugie – jak duże da się zrobić zbliżenie. Pamiętajmy, że jest to też uzależnione od wielkości matrycy CCD. Tym niemniej wyższe wartości stwarzają więcej możliwości dla kamarzysty, kadry nie są poucinane, a ujęcia dokładniejsze.

Przy wyborze kamery zwróć także uwagą na jasność obiektywu. Im większa tym lepiej dla jakości obrazu. Minimalna wartość to dzisiaj jasność na poziomie f1,6 -0 f1,8.

Stabilizacja obrazu

Funkcja pozwalająca na wyeliminowanie efektu „skaczącego obrazu”. Jeżeli zadrży Ci ręka, ktoś niechcący Cię potrąci podczas kręcenia ważnej sceny, funkcja stabilizacyjna wyeliminuje drgania. Ogólnie w kamerach istnieją trzy rodzaje stabilizacji. Najczęściej spotykaną jest stabilizacja cyfrowa, która bardzo skutecznie eliminuje wstrząsy (Samsung VP D363).

Niektóre modele mają także stabilizację optyczną (specjalna konstrukcja obiektywu uniemożliwia drganie), bądź elektroniczną. Modeli bez stabilizacji nie warto nawet brać pod uwagę, jest to standard w kamerach nawet z niższej półki.

Nocne filmowanie

Część modeli wyposażona jest we wbudowaną lampę wewnętrzną (np. JVC GR-X5). Nie ma wtedy najmniejszego problemu z filmowaniem po ciemku. Sprzęt tego typu jest jednak zazwyczaj dość drogi.

W pozostałych przypadkach pozostaje możliwość korzystania z tzw. trybu nocnego. Wiąże się to jednak niestety często ze smużeniem, no i niezbędne jest tutaj istnienie przynajmniej maleńkiego źródła zewnętrznego światła (wystarczy światło księżyca czy mała nocna lampka). Jeżeli więc planujesz częste kręcenie nocnych eskapad, zabaw przy grillu, warto zainwestować w droższy sprzęt z wewnętrzną lampą.

Aparat fotograficzny

Znakomita większość kamer może być z powodzeniem wykorzystywana do robienia zdjęć statycznych. Rzadko kiedy są to zdjęcia tak dobre, jak te robione zwykłym aparatem cyfrowym. Jeżeli zależy Ci na tym, aby kamera spełniała także z powodzeniem tę funkcję, zwróć przede wszystkim uwagę na rozdzielczość przetwornika obrazu. Im jest ona wyższa, tym zdjęcia będą lepszej jakości, ostrzejsze i dokładniejsze (Canon HR10).

Producenci prześcigają się w wynajdywaniu coraz to nowszych technicznie rozwiązań, aby połaczyć w jedno urządzenie kamere i aparat. Np. Samsung, aby sprawić, że zdjęcia będą naprawdę świetnej jakości, wprowadził rozwiązanie, którego istotą jest wbudowanie małego oddzielnego aparatu cyfrowego do wnętrza kamery. Zdjęcia wykonywane taką kamerą są naprawdę bardzo dobrej jakości, ale sprzęt tej klasy jest drogi, przez co jest on mało popularny.

 

Złącza

Jest kilka złącz, w które Twoja kamera powinna być wyposażona, aby bez przeszkód mogła komunikować się z urządzeniami zewnętrznymi.

Najważniejsze z nich to:

  • gniazdo S-Video – umożliwia transmisję analogowego sygnału, np. do magnetowidu lub analogowej kamery video.
  • gniazdo DV – służy do transmisji danych w postaci cyfrowej – do komputera, innej kamery cyfrowej lub cyfrowego magnetowidu. Jeśli gniazdo ma oznaczenie „i”, możliwa jest także transmisja sygnału do kamery.
  • AV – służące np. do wyświetlania nagrania na ekranie telewizora
  • USB – najczęściej wykorzystuje się do pobierania zdjęć cyfrowych do komputera lub transmisji internetowej.

Najlepiej, żeby kamera posiadała każde z wymienionych interfejsów (np.Sony DCR-HC19). Kamerę kupuje się przynajmniej na kilka lat i nigdy nie wiadomo, którego z nich będziesz potrzebował.

Panel LCD

Panel LCD jest nieodzownym elementem każdej kamery. Na panelu tym można obserwować rejestrowany obraz. Podgląd daje także możliwość ustawienia jasności i innych parametrów. Dla tych, którzy chcą widzieć na panelu obraz dokładny i szczegółowy, ważne aby jego rozdzielczość była jak najwyższa. Ważna jest także wielkość tego małego ekranika. Standardem dzisiaj jest wyposażanie kamer w panele o przekątnej 2,5 cali (np. JVC GR D320).

Większość modeli posiada także odchybany okular, który w zasadzie spełnia podobną rolę, jak panel LCD. Jeżeli lubisz kontrolować na bieżąco efekt swojej pracy, warto poszukać kamery z takim dodatkowym uposażeniem.

Waga i wielkość sprzętu

Jadną z cech i zarazem najważnieszą zaletą kamery powinna być jej poręczność. Ciężki sprzęt o sporych rozmiarach na pewno oznacza rezygnację z noszenia go w małej damskiej torebce, a nawet posiadanie go zawsze pod ręką. Z kolei małe kamerki o dobrych parametrach są sprzętem dość drogim (Panasonic SDR S150). Jeżeli chcesz, żeby Twój sprzęt był jak najbardziej mobilny, warto zainwestować w coś droższego, ale nie utrudniającego przemieszczanie się. Z drugiej strony jeżeli lubisz trzymać w dłoni sprzęt o konkretnych gabarytach, to maleństwo, które z pewnością bardzo ładnie wygląda, może wydać się niezbyt poręczne, zbyt mały może też okazać się wyświetlacz LCD. W takim przypadku pozostaje sprzęt o średniej wielkości, którego wybór będzie rozwiązaniem kompromisowym.

 

Najczęściej zadawane pytania

Jaką kamerę wybrać: analogową czy cyfrową?

Kamery cyfrowe systematycznie wypierają z rynku swoje analogowe poprzedniczki. Na świecie jest oczywiście nadal wielu miłośników zapisu analogowego, aczkolwiek staje się on dzisiaj raczej czymś w rodzaju hobby. Kamery cyfrowe mają znacznie więcej praktycznych zastosowań i dlatego roztacza się przed nimi świetlaną przyszłość. Są poręczniejsze, łatwe w obsłudze i coraz tańsze.

Który producent jest najlepszy?

Jest kilka firm, które produkują kamery cyfrowe o bardzo dobrej jakości (Sony, Panasonic, Canon, JVC, Samsung itd.). Wszystkie oferują zarówno modele mniej skomplikowane technicznie, tańsze, jak i sprzęt w pełni profesjonalny o wysokiej cenie. Nie warto więc zaczynać od wyboru producenta. To zawsze powinno mieć drugorzędne znaczenie. Na początek najlepiej decydować o parametrach technicznych sprzętu i dopiero po tych ustaleniach, można myśleć o wyborze marki.

Jak dużo pieniędzy przezanczyć na zakup?

Ceny wahają się od niewiele ponad 1-2 tys. zł (np. Canon MV 830i, PANASONIC NV-GS21) za kamery dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kręceniem, do 10–20 tys. (Canon XL2, SONY HDR-FX1) za modele w pełni profesjonalne. Zasada jest tu bardzo prosta – im drożej, tym lepsza jakość obrazu. Jeżeli jednak chcesz dopiero uczyć się filmowania, nie warto wydawać wielkich sum pieniędzy na sprzęt, którego możliwości nawet nie będziesz umiał porządnie wykorzystać. Technologie cyfrowe rozwijają się w tempie zawrotnym. Warto więc mieć na uwadze fakt, że to co dzisiaj uchodzi za sprzęt najnowszej generacji, za rok czy dwa będzie już tylko kamerką średniej klasy.

Na jaki typ rejestracji powinienem się zdecydować?

Do wyboru jest kilka podstawowych nośników. Najbardziej popularny to małe kasetki MiniDV i to właśnie do nich przystosowana jest większość kamer. Nośnik ten gwarantuje porzadną jakość nagrania, prostą obsługę i w zasadzie niezbyt wysokie koszty eksploatacji. Jeżeli jednak planujesz multimdialną obróbkę filmów, poszukaj kamery z zapisem na kasetkach MPEG2, bądź MPEG4. Wszystko odbywa się tutaj na zasadzie kompresji obrazu, przez co może on tracić nieznacznie na jakości. Czyste kasety do zapisu w tym formacie kosztują też więcej od tych do zapisu w formacie MiniDV.

Słowniczek

Przetwornik obrazu – matryca odpowiedzialna za generowanie obrazu cyfrowego w kamerze; obraz ten następnie przerzucany jest na kasetę, płytę DVD etc.; bardzo ważnym parametrem jest tutaj rozdzielczość przetwornika, a więc liczba pikseli, które składają się na matrycę.

Obiektyw – rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym możliwa jest płynna regulacja długości ogniskowej (bez zmiany płaszczyzny ogniskowania).

Ogniskowa – jest to odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego.

Jasność obiektywu – ilość światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu; miarą jasności obiektywu jest liczba przysłony obiektywu.

Zoom – obiektyw zmiennoogniskowy dający możliwość powiększania i pomniejszania obrazu widzianego na wyświetlaczu kamery.

Zoom optyczny – wartość wskazująca krotność przybliżenia filmowanego motywu bez zbytniej utraty jakości; jest więc to zoom robiony bezpośrednio obiektywem.

Zoom cyfrowy – przybliżenie uzyskiwane za pomocą elektroniki aparatu (obraz powiększany cyfrowo), nie zaś zoomu optycznego; wycięcie fragmentu rejestrowanego kadru i cyfrowe powiększenie go.

 

Pomiar ostrości – sposób pomiaru zakresu odległości w jakiej otrzymujemy ostry obraz filmowanego motywu.

Karta pamięci – rodzaj karty pamięci możliwy do zastosowania w danej kamerze.

Stabilizacja obrazu – funkcja umożliwiająca wyeliminowanie efektu „skaczącego obrazu”.

Możliwość wykonywania zdjęć – czy kamera może spełniać funkcję aparatu cyfrowego.

Wbudowana lampa błyskowa – umożliwia filmowanie w ciemności bez zewnętrznych źródeł swiatła.

Rejestracja – jaki typ nośnika jest odpowiedni dla danej kamery (miniDV, Digital8, czy MicroMV).

Wyświetlacz LCD – wyświetlacz, na którym można obserwować rejestrowany obraz.

Wizjer LCD – mały wizjer zamontowany z boku kamery, na którym można podglądać rejestrowany obraz.

Złacza – rodzaje złącz stosowanych w kamerze.

Zasilanie – rodzaj zasilania w kamerze.

Waga – waga kamery bez baterii i kasety.

Wymiary – gabaryty kamery.

Pilot – czy kamera jest wyposażona w pilot.

Na podstawie: http://cokupic.pl/poradnik/Jak-wybrac-kamere-cyfrowa

Leave a Reply

Powered by WordPress | Semantyczna platforma publikacji ...