Telewizja przemysłowa CCTV

Telewizja przemysłowa CCTV to jeden z popularniejszych środków do kontroli i ochrony miejsc i osób, który oparty jest na sieci pozwalającej przekazywać obraz i dźwięk do dowolnych lokalizacji docelowych. Bardzo istotne z punktu bezpieczeństwa i przeciwdziałania sytuacji zagrożenia zagadnienie, które ma zastosowanie w naszej codzienności zarówno w prywatnych domach jak i w przestrzeni publicznej i firmowej. Monitoring wizyjny pozwala na skuteczną kontrolę miejsc i osób, dostarczając służbom bardzo skuteczny środek do walki z czynami przestępczymi a zwykłym ludziom do prewencji i ochrony przed włamaniami i rozbojami w najbliższym otoczeniu. Jak wynika z badań, monitoring przestrzeni publicznej przekłada się na spadek czynów przestępczych w tym rozbojów i włamań  – jest to oczywista konsekwencja rozmieszczenia kamer przemysłowych. Warto zatem pomyśleć o telewizji przemysłowej w kontekście najbliższego otoczenia domu i szkoły jako sposobu na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa miejsc, w których przebywają nasze dzieci (monitoring placu zabaw, monitoring szkoły, monitoring podwórka).

Innym niezwykle istotnym zastosowaniem telewizji przemysłowej jest ochrona przed włamaniem i kradzieżą, w sklepach, firmach, miejscach użyteczności publicznej i miejscach gdzie zachodzi realne ryzyko pojawienia się złodzieja. Kamery przemysłowe wraz z urządzeniami rejestracji (rejestratory cyfrowe DVR) obrazu tworzą system, który umożliwia wykrywać zdarzenia w wydzielonych i wcześniej zdefiniowanych strefach. Możemy np. wytyczyć  dla kamer obszary obrazu, w których kamera reaguje na ruch (np. ekspozycja sklepowa) i w przypadku gdy system monitoringu jest zintegrowany z systemem alarmowym, możemy zaprojektować procedury dalszych postępujących po sobie zdarzeń.

Kamery przemysłowe CCTV

kamera przemysłowa CCTVNajważniejszym elementem monitoringu przemysłowego są kamery służące do obserwacji wyznaczonej przestrzeni. Kamery telewizji przemysłowe posiadają kilka ważnych grup ze względu na oferowane funkcje i wraz z rozwojem technologicznym kamer do monitoringu są coraz szerzej specjalizowane. Wyróżniamy tym samym kamery:

=> kamery analogowe

„pierwszy typ kamer, najstarszy technologicznie – doskonale sprawdza się w zastosowaniach przemysłowych, kamery analogowe są obecnie tańsze w zakupie od kamer cyfrowych, oferują przy tym najwyższą niezawodność”

=> kamery megapikselowe

„najnowszy typ kamer służących do monitoringu, są to urządzenia oferujące bardzo wysoką jakość obrazu w rozdzielczościach porównywalnych ze współczesnymi systemami telewizji HD”

=> kamery IP

„kamery dostosowane do działania za pośrednictwem sieci lokalnych TCP/IP, pozwalają na zdalną kontrolę funkcji rejestracji obrazu, jego jakości oraz stref wykrywania zdarzeń”

=> kamery z oświetlaczem podczerwieni

„kamery przemysłowe wyposażone w diody podczerwieni, umożliwiają rejestrację obrazu w nocy oraz w warunkach pogorszonego oświetalenia”

=> kamery obrotowe PTZ

„kamery mające zastosowanie w przestrzeniach przemysłowych oraz otwartych przestrzeniach użyteczności publicznej – pozwalają na zdalne sterowanie kierunkiem obserwacji oraz jego zbliżeniem”

Rejestratory cyfrowe DVR

rejestrator DVR CCTVRejestratory cyfrowe, to urządzenia pozwalające na zapis oraz zarządzanie zapisem danych z kamer telewizji przemysłowej a także w przypadku bardziej zaawansowanych modelu na sterowanie zdalne funkcjami kamer, regulując kąt prowadzonej obserwacji oraz zbliżenie. Rejestratory w zależności od potrzeb wyposażone są w kilka dysków twardych, na których można zdefiniować kolejność rejestracji oraz nadpisywania materiału – dając najwydajniejszy sposób na rejestrację zdarzeń w  najdłuższym optymalnym okresie czasu. Nowoczesne rejestratory cyfrowe pozwalają na równoczesny podgląd obrazu z kamer oraz na zapis danych na dyski rejestratora – funkcja pentaplex to realna wielofunkcyjność  i możliwość równoczesnego dostępu do funkcji rejestratora. Dodatkową istotną funkcjonalnością rejestratorów jest oferowany mechanizm kompresji sygnału wideo – bardzo popularny i najlepszy z dostępnych to kompresja H.264, który umożliwia  znaczącą redukcję zajętości danych bez utraty jakości obrazu.

Rejestratory sieciowe NVR

Wyspecjalizowanym rodzajem rejestratora telewizji przemysłowej są sieciowe urządzenia IP, nazywane również skrótem NVR (network video recorder) i stanowią odpowiednik rejestratorów DVR w sieciach analogowych. Rejestratory te umożliwiają działanie za pośrednictwem sieci internetowych na bazie protokołu TCP/IP, umożliwiają tym samym łatwy dostęp do funkcji zarządzania rejestratorem oraz za jego pośrednictwem zarządzania kamerami IP. Porównując rejestrator do standardowego DVR-a, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozdzielczość rejestracji. Urządzenie potrafiące rejestrować obrazy megapikselowe jest standardem w nowoczesnym monitoringu. Dla systemów bazujących na rejestratorach DVR, maksymalna rozdzielczość rejestracji to D1 (720 x 576 w PAL). Obraz z kamer megapikselowych nie może być na nich rejestrowany.

Telewizja przemysłowa IP (CCTV IP)

kamera ip megapikselowaObecnie standardy telewizji przemysłowej i monitoringu wizyjnego wchodzą w nową erę urządzeń IP działających w sieciach TCP/IP. Sieciowy monitoring wizyjny korzysta z uniwersalności i nieograniczonych możliwości przesyłania danych, oferując niespotykaną dotąd funkcjonalność i wygodę projektowania bardzo wydajnych i niezwykle skutecznych w swoich zadaniach sieci monitoringu wizyjnego. Główną zaletą wykorzystania do przesyłu obrazu sieci teleinformatycznych oraz sieci komputerowych, jest zwiększenie możliwości względem ilości oraz rodzaju transmitowanych danych oraz dowolności rozbudowy. Sieci IP nie wymagają bezpośredniego połączenia pomiędzy urządzeniami co znacznie redukuje koszty stworzenia infrastruktury a także wielokierunkowa i równoczesna transmisja danych, stawiając rozwiązania sieciowe ponad dotychczas stosowanymi.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Semantyczna platforma publikacji ...